Ochorenia srdca predstavujú jednu z hlavných príčin úmrtia na celom svete. Dobrou správou je, že mnohým z nich sa dá predísť alebo minimálne spomaliť ich vývoj. Účinnou prevenciou je napríklad echokardiografické vyšetrenie. Viete, čo ešte pomáha a ktoré rizikové faktory majú vplyv na vznik týchto chorôb?
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nedávno uviedla, že kardiovaskulárne ochorenia sú príčinou 40 % úmrtí v Európe. To predstavuje 10-tisíc úmrtí denne alebo štyri milióny ročne. V Európe trpí hypertenziou každý tretí dospelý vo veku 30 až 79 rokov. Problémy evidujeme aj na Slovensku. NCZI pravidelne informuje o medziročnom raste pacientov v kardiologických ambulanciách. V roku 2022 sledovali viac ako 720-tisíc pacientov. Najčastejšie ich liečili na hypertenzné choroby, ischemické choroby srdca a poruchy srdcového rytmu.
Poznáte najčastejšie ochorenia srdca?
Neexistuje len jedna srdcová choroba, s ktorou by mali problémy všetci pacienti. Niektoré srdcové choroby dokonca nemajú jasné príznaky, a tak pacienti ani netušia, že ich majú. Aj preto je dôležité nepodceniť prevenciu. Medzi najčastejšie ochorenia srdca patria:
- ischemická choroba srdca – toto ochorenie je spôsobené zúžením alebo upchatím koronárnych artérií, ktoré zásobujú srdce krvou. Prejavuje sa bolesťami na hrudníku, dýchavičnosťou a inými príznakmi. Môže viesť k angine pectoris a infarktu myokardu.
- hypertenzia (vysoký krvný tlak) – chronicky zvýšený krvný tlak poškodzuje cievy a srdce. Ak sa nelieči, môže viesť k vážnym komplikáciám, ako je infarkt myokardu alebo mozgová príhoda.
- srdcové zlyhanie – srdce nie je schopné pumpovať dostatočné množstvo krvi do tela, čo vedie k únave, opuchom a ďalším problémom.
- arytmia srdca – poruchy srdcového rytmu môžu spôsobiť nepravidelný srdcový tep, ktorý môže byť neškodný, ale aj život ohrozujúci.
Rizikové faktory vzniku srdcových ochorení
Pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení ovplyvňujú aj viaceré rizikové faktory, ktoré sa delia na neovplyvniteľné a ovplyvniteľné.
- Neovplyvniteľné rizikové faktory:
-
- vek – muži 45 rokov a viac, ženy 55 rokov a viac,
- pohlavie – u mužov je vyššie riziko ako u žien,
- rasa,
- genetická predispozícia – dedičnosť, rodinná anamnéza, napríklad srdcová alebo mozgová príhody pod 60 rokov.
- Ovplyvniteľné rizikové faktory:
-
- hypertenzia (vysoký krvný tlak),
- obezita,
- diabetes mellitus (cukrovka),
- zvýšená hladina cholesterolu v krvi,
- nedostatočná fyzická aktivita,
- fajčenie,
- nadmerné pitie alkoholu,
- nezdravé stravovanie (nedostatok ovocia a zeleniny).
Prevenciu srdcových ochorení netreba podceňovať
Mnoho ľudí navštívi lekára alebo priamo kardiológa až vtedy, keď je už neskoro. Viacerým srdcovým alebo srdcovo-cievnym chorobám by sa pritom dalo predísť. Najúčinnejšou prevenciou je kombinácia zdravého životného štýlu a pravidelného lekárskeho dohľadu. Ten zahŕňa predovšetkým echokardiografické vyšetrenie.
Echokardiografia, teda echo srdca, je bezbolestná a neinvazívna zobrazovacia metóda, ktorá využíva ultrazvukové vlny na zobrazenie srdca a jeho štruktúr. Toto vyšetrenie umožňuje lekárovi zhodnotiť funkciu srdca, veľkosť komôr, hrúbku stien a prítomnosť akýchkoľvek abnormalít. Počas ultrazvuku srdca môže lekár odhaliť napríklad:
- zväčšené srdcové komory,
- zhrubnuté steny srdca,
- poruchy srdcových chlopní,
- zmeny v pohybe srdcového svalu,
- prítomnosť krvných zrazenín,
- štrukturálne abnormality srdca,
- prítomnosť patologických zmien v srdcovom tkanive.
Moderné echokardiografy majú navyše rôzne funkcie, ako je napríklad 3D ultrazvuk srdca. Najnovšie ultrazvuky Philips sú tiež vybavené jedinečnou technológiou Philips PureWave, ktorá zvyšuje efektivitu zobrazovania u obéznych pacientov.
Ak chcete mať zdravé srdce, nestačí chodiť na echokardiografické vyšetrenia. Začnite sa o seba viac starať, čo zahŕňa aj nasledujúce činnosti:
- udržujte si zdravú telesnú hmotnosť,
- pravidelne sa hýbte a venujte sa nejakej fyzickej aktivite,
- konzumujte vyváženú stravu bohatú na ovocie, zeleninu, bielkoviny, vlákninu a zdravé tuky,
- vyhnite sa fajčeniu a konzumácii alkoholu,
- dodržujte pravidelný pitný režim,
- snažte sa znižovať svoj stres (joga, meditácia, relaxačné aktivity),
- doprajte si kvalitný a pravidelný spánok,
- chodievajte na preventívne prehliadky k lekárovi.
Ak nechcete byť súčasťou štatistík pacientov s ochorením srdca, začnite sa viac starať o seba a svoje zdravie. Mnohým problémom sa dá predísť, preto to nepodceňujte. Kombináciou zdravého životného štýlu a pravidelných echokardiografických vyšetrení môže zostať vaše srdce zdravé, aby vám poslúžilo ešte veľa rokov.
Spoločnosť Bluemed je autorizovaným partnerom na predaj a servis ultrazvukových prístrojov značky Philips. Práve tie zohrávajú dôležitú úlohu pri liečbe a prevencii srdcových ochorení.